Wielu uczniów w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, ale także na wyższych etapach edukacyjnych, w tym dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mają duże dysfunkcje w zakresie koncentracji uwagi, motoryki małej, wyobraźni i orientacji przestrzennej, pamięci czy spostrzegania. Nie potrafią poprawnie trzymać narzędzia pisarskiego, a tym samym piszą niestarannie, często niewłaściwie rozmieszczając tekst na płaszczyźnie. Wykazują trudności z określaniem wielkości i kształtu danego przedmiotu, a nawet z określeniem koloru. Potrzebują więcej czasu, aby zapamiętać nowe słownictwo i abstrakcyjne nazwy.
Długopis 3D to urządzenie w kształcie standardowego długopisu, z którego końcówki wydobywa się nie tusz, a roztopiony filament w różnych kolorach. Za jego pomocą można tworzyć rysunki i przedmioty w trzech wymiarach. Pracując z długopisem, uczniowie, w tym dzieci ze SPE ćwiczą koncentrację, cierpliwość, ale także umiejętności manualne (np. właściwy chwyt pisarski). Ćwiczenia z długopisem 3D są fascynujące i motywują do działania. Ponadto praca z długopisem 3D wyzwala pozytywne emocje, które wspomagają proces uczenia się. Długopis 3D zmienia rysunki w przestrzenne obiekty i daje uczniom poczucie sprawstwa.
Na zdjęciach poniżej widzimy sposoby na wykorzystanie długopisu 3D, jednego z wielu, pozyskanego dzięki udziałowi w projekcie „Laboratoria przyszłości”, podczas zajęć rewalidacyjnych z uczniami.
Wykonane podczas zajęć emotikony posłużyły później do zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne.