Powrót zdalnej edukacji – jak zadbać o higienę cyfrową?
Powrót do nauki przez Internet (nawet na krótko) jest dużym obciążeniem zarówno dla samych uczniów, jak i nauczycieli. Co zrobić, żeby najefektywniej wykorzystać ten czas i zminimalizować szkodliwe dla zdrowia skutki długiej pracy przed ekranem?
Warto zadbać o higienę cyfrową. Co to takiego?
Higiena cyfrowa to umiejętność kreatywnego i odpowiedzialnego używania zasobów sieci, która zmierza do optymalizacji zdrowia (w wymiarze cielesnym, psychicznymi i społecznym) w zakresie korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Poziom higieny zależy od samoregulacji i kontroli związanej z używaniem Internetu i cyfrowych narzędzi ekranowych, dostępnej alternatywy dla świata cyfrowego oraz rozwiniętej sieci oparcia społecznego.
Dr Maciej Dębski – socjolog i współautor książki „Edukacja zdalna – co się stało z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami?”, wymienia kilka przydatnych wskazówek, do których warto stosować się podczas zdalnego nauczania:
- Jeśli nie używasz smartfona bezpośrednio do edukacji (nie łączysz się za jego pomocą
z nauczycielem) najlepiej wynieś go do innego pomieszczenia przez czas trwania lekcji – tak jak nie przynosisz telefonu do szkoły, tak nie należy go mieć przy sobie w trakcie nauki
w domu. Dlaczego? Wszelkie powiadomienia sprawiają, że łatwo się rozpraszamy,
a dostępność komunikatorów na wyciągnięcie ręki kusi, by w trakcie lekcji zająć się „rozmową” z koleżanką lub kolegą. - Unikaj robienia wielu rzeczy na raz – badania udowodniły, że jedynie niewielki odsetek osób jest w stanie efektywnie wykonywać kilka rzeczy jednocześnie. Większość z nas nie skupia się wówczas dostatecznie na żadnej z czynności, czego efektem jest np. brak zapamiętania najważniejszych treści z lekcji.
- Pamiętaj o higienie snu – badania zeszłorocznym okresie zdalnej edukacji ujawniły, że wielu uczniów kładło się spać znacznie później niż podczas tradycyjnej formy nauki. Wielu z nich wstawało tuż przed lekcjami (uczestnicząc w lekcjach „jednym uchem”, a „drugim” jedząc śniadanie). Finalnie jednak przesypiali znacznie mniej niż zalecane 7-9 godzin.
- Wyłącz powiadomienie w smartfonie – jeśli nie możesz wynieść telefonu z pomieszczenia, bo jest niezbędny do edukacji, wyłącz powiadomienia z aplikacji, by uniknąć dodatkowych rozpraszaczy.
- W przerwach między lekcjami znajdź chwilę na relaksację – to może być krótkie rozciąganie mięśni lub 3 minuty myślenia o czymś przyjemnym. Ważne, żeby w tym czasie umysł „odetchnął” od technologii.
- Jeśli zdarzy Ci się dłuższa przerwa między lekcjami spędź ten czas z dala od ekranów – komputer, telefon czy telewizor często służą nam jako narzędzie do odpoczynku, jednak
w przypadku, gdy uczymy się przed ekranem, nasze oczy i umysł potrzebują innych aktywności, by zachować równowagę. - Staraj się spędzić czas bez smartfona, by nie towarzyszył ci zawsze i wszędzie.