Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie

Rozwiązywanie konfliktów

  • Wymaga umiejętności radzenia sobie ze złością, która często pojawia się w trakcie nieporozumień – zezłoszczeni nie potrafimy spojrzeć realnie na różnicę zdań i skupiamy się na własnych odczuciach zamiast na rozwiązaniu problemu.
  • Jeśli widzimy, że któraś ze stron jest rozzłoszczona, należy poczekać, aż emocje „ostygną” i wtedy przejść do rozwiązania konfliktu.

Sposoby rozwiązywania konfliktu:

  1. Burza mózgów

To sposób, który pomaga znaleźć rozwiązanie zadowalające obie strony konfliktu. Metoda ta przebiega w dwóch etapach, ważne, by nie pominąć żadnego z nich.

  1. Strony siadają przy stole. Potrzebna będzie kartka i długopis. Tworzymy pulę pomysłów na rozwiązanie konfliktu. Zapisujemy każdy (!) pomysł. Nawet jeśli pomysły są nierealne, np. dziecko mówi, że będzie kładło się spać, o której chce. Na tym etapie nie komentujemy pomysłów, po prostu zapisujemy każdy z nich.
  2. Kiedy pula pomysłów się wyczerpie (a powinno być ich naprawdę dużo, najlepiej, żeby wypełniły całą kartkę) przychodzi moment oceny. Na początku wykreślamy rozwiązania, które są nie do przyjęcia dla jednej ze stron, a potem oceniamy te, które pozostały i decydujemy, które z nich wypróbujemy w praktyce.
  1. Porozumienie bez przemocy

To więcej niż metoda rozwiązywania konfliktów. To bardziej styl życia. Zakłada, że każdy z nas ma podobne potrzeby. Różnią się one jednak sposobem realizacji lub czasem, w którym chcemy zrealizować daną potrzebę.

  1. Zapomnij o tym, że chcesz wygrać kłótnię, a skup się na umocnieniu relacji z drugą osobą,
  2. Rozpoznaj potrzeby, które kryją się za argumentami drugiej strony,
  3. Postaraj się je zaspokoić w akceptowany przez ciebie sposób.

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny