Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10.10.2023 r.
"Zdrowie psychiczne jest uniwersalnym prawem człowieka”
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problematykę chorób psychicznych oraz dążenie do kształtowania prawidłowych postaw wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.
Tegoroczne obchody koncentrują się na zdrowiu psychicznym w kontekście prawa każdego człowieka. Badania dowodzą, że osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne mimo coraz szerszej świadomości społecznej, w dalszym ciągu spotykają się z naruszeniami praw człowieka, w postaci dyskryminacji i szkodliwych stereotypów. Takie postawy negatywnie wpływają na kształtowanie zdrowych relacji, integrację społeczną oraz integrację ze środowiskiem. Są to sfery życia istotne dla każdego człowieka, mające wpływ na jakość jego ogólnego funkcjonowania.
Czym jest zdrowie psychiczne?
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia to nie tylko brak chorób czy zaburzeń. Jest to poczucie dobrostanu zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego oraz zdolność do rozwoju i samorealizacji. Osoba zdrowa psychicznie odznacza się nie tylko dobrym samopoczuciem, ale jest również zmotywowana, by osiągać szczyty swoich możliwości, poszerzać wiedzę i zdobywać doświadczenia.
Dzieci i młodzież a zdrowie psychiczne
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zaburzeń zdrowia psychicznego wśród nieletnich. Obraz zaburzeń wśród dzieci i młodzieży różni się w stosunku do osób dorosłych.
U młodszych dzieci zaburzenia psychiczne często manifestowane są poprzez dolegliwości bólowe lub zmiany w zachowaniu. Z kolei u nastolatków trudność stanowi odróżnienie zachowań rozwojowych od zachowań odbiegających od normy (często różnią się one jedynie częstotliwością lub nasileniem). Dlatego niezmiernie ważna jest czujność osób dorosłych oraz wspieranie nieletnich w rozwoju, by nie przeoczyć niepokojących sygnałów.
Jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzież?
- Dbać o relacje rodzinne: rozmawiać z dziećmi zamiast jedynie wydawać polecenia, pytać o ich zdanie, słuchać z zainteresowaniem odpowiedzi (poświęcić się w całości rozmowie: odłożyć telefon, wyłączyć telewizor, przestać sprzątać lub gotować,
a zamiast tego usiąść na kilkanaście minut dziennie ze swoim dzieckiem). - Zwracać uwagę na zmiany w aktywności dziecka.
- Spędzać wspólnie czas. Zamienić samotne siedzenie dziecka przed ekranem na rodzinne rozrywki: gry planszowe, karciane, spacery, jazda na rowerze, wspólne gotowanie, odwiedziny u dalszej rodziny.
- Pilnować, by dziecko przestrzegało podstawowych zasad higieny zdrowia psychicznego: dbać o odpowiednią ilość snu, zachęcać do aktywności fizycznej, dbać o zdrową dietę, zachęcać do kontaktów rówieśniczych, rozwijania zainteresowań.
Gdzie szukać pomocy?
- 800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, czynny całą dobę.
- 116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, bezpłatnie, 14:00–22:00.
- 116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bezpłatnie, czynny całą dobę.
- 800 12 00 02 – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia".
- 800 800 605 – infolinia „Pomagamy” Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- 22 484 88 04 Telefon Zaufania Młodych (dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych do 25 roku życia.). Psychologowie dyżurują od poniedziałku do soboty, od 11.00 do 21.00. Jest też możliwość skorzystania z 5 darmowych sesji wsparciowych, online z psychologiem.
- 116 123 Telefon Zaufania Dla Osób Dorosłych W Kryzysie Emocjonalnym (bezpłatnie, czynny 5 dni w tygodniu w godz. od 14.00 do 22.00).
- 800 70 2222 Bezpłatna Całodobowa Linia Bezpośredniego Wsparcia Dla Osób W Stanie Kryzysu Psychicznego (przy telefonie dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA).
- 535 674 379 oraz 535 658 A549 darmowa i anonimowa pomoc psychologiczno – psychiatryczna „Pomoc W Kryzysie” (Telefony czynne od poniedziałku do piątku 9.00 – 18.00).
- 22 270 11 65 Telefon Wsparcia Stowarzyszenia Animo (Telefon czynny jest od poniedziałku do czwartku od 18.00 do 21.00).
- Psycholog w szkole,
- 84 627 11 15 Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Zamościu,
- 84 639 59 96 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Zamościu.