Nasza szkoła nadal działa w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji w klasach młodszych odbyły się warsztaty z pedagogiem, mające na celu uświadomienie dzieci, jak w bezpieczny sposób korzystać z sieci. Na tapetę wzięliśmy phishing - zjawisko podszywania się pod innych przez Internet w celu pozyskania w nielegalny sposób chociażby pieniędzy, danych do logowania na różnych portalach, kontach w grze czy danych osobowych. Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Wykorzystuje inżynierię społeczną, czyli technikę polegającą na tym, że przestępcy internetowi próbują nas oszukać i spowodować, abyśmy podjęli działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Cyberprzestępcy podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić np. nasze dane do logowania.
Nazwa phishing kojarzy się z fishingiem- czyli łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną przynętę. Do tego wykorzystują najczęściej sfałszowane e-maile i SMS-y, czy wiadomości w komunikatorach internetowych i portalach społecznościowych.
Wiadomości phishingowe są tak przygotowywane przez cyberprzestępców, aby wyglądały na autentyczne, ale w rzeczywistości są nieprawdziwe.
Na warsztatach uczniowie uczyli się odróżniać treści prawdziwe od fałszywych, zwracać uwagę na szczegóły stron i portali, aby móc wychwycić różnice. Wiedzą już, że nikomu nie można udostępniać danych swoich ani rodziców, klikać w linki nieznanego pochodzenia, a w przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy powiadomić osoby dorosłe.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Utworzono dnia 21.03.2023
Dzień Bezpiecznego Internetu
Utworzono dnia 21.03.2023, 10:55